Hot-stamping w produkcji opakowań kosmetycznych

W produkcji opakowań kosmetycznych stosuje się różne metody dekorowania i uszlachetniania druku. Jedną z nich jest hot-stamping. Pozwala na uzyskanie pozłacanych lub posrebrzanych wzorów, tłoczonych na gorąco za pomocą specjalnych stempli i matryc. To coraz bardziej popularna metoda na dodanie opakowaniom elegancji.

Czym jest hot-stamping?

Hot-stamping jest nazywany również metodą uszlachetniania druku. Do wykonania wzoru niezbędne są: specjalna hot-stampingowa folia, wypukłe matryce przewodzące ciepło i wysoka temperatura. Ten zestaw umożliwia wytłoczenie na materiale wzoru w wybranym kolorze. 

Matryca rozgrzewa się do 100 stopni Celsjusza. Po nagrzaniu styka się z folią hot-stampingową, składającą się z warstwy rozdzielającej, klejowej, napylonego próżniowo aluminium i lakieru. Ciepło przenika aż do warstwy ostatniej, klejowej. Klej zaczyna się rozpuszczać i wraz z lakierem oraz kolorem wtapia się w drukowaną powierzchnię. W ten sposób, po zdjęciu matrycy, powstaje pożądany wzór.

Kiedy stosuje się hot-stamping?

Metoda hot-stampingu jest metodą suchą, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska i prosta. Pozwala na precyzyjne wykonywanie wydruków, co sprawia, że możliwe jest wytłaczanie drobniejszych elementów i nazw nawet na niewielkich powierzchniach. Technika ta nie wymaga mieszania farb, a to z kolei sprawia, że efekt jest zawsze taki, jaki został zaplanowany. Końcowy wydruk prezentuje się więc estetycznie.

Co ważne, tę technikę stosuje się z powodzeniem na wielu materiałach, w tym tworzywach sztucznych i szkle. Z tego względu jest często wykorzystywana do zdobienia opakowań kosmetycznych. Słoiki i butelki, dzięki złoceniom oraz srebrzeniom, prezentują się elegancko, a ten efekt jest trwały. 

Za pomocą hot-stampingu otrzymuje się wydruki w kolorze zależnym od wybranej folii. Folie występują w kilku rodzajach:

  • metaliczna: złota, srebrna, kolorowa,
  • pigmentowa: kolorowa matowa lub błyszcząca,
  • perłowa: kolorowa o stosunkowo dużej transparentności,
  • dyfrakcyjna: folia metaliczna z siatką dyfrakcyjną.
Wróć do bloga