Rodzaje opakowań do kosmetyków

Opakowania kosmetyczne muszą być dopasowane do rodzaju produktu. Powinny więc przede wszystkim chronić go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy światło. Muszą też być wygodne w użyciu – różnorodna konsystencja produktów wymaga dopasowania opakowań tak, aby korzystanie z nich było proste i przyjemne. Z tego powodu na rynku istnieje kilka podstawowych rodzajów opakowań.

Opakowania do kosmetyków – słoiki na kremy 

Rodzajów opakowań jest, podobnie jak produktów, wiele. Najbardziej powszechnym opakowaniem na kremy kosmetyczne jest słoik – szklany lub wykonany z trwałego tworzywa sztucznego. Słoik najczęściej jest wyposażony w niską lub  wysoką zakrętkę albo nasadkę, dzięki czemu korzysta się z niego wygodnie. Taka konstrukcja opakowania pozwala na proste wydobycie produktu i zużycie go do samego końca. 

Najpopularniejsze pojemności tego typu opakowań to 50 ml, 200 ml i 300 ml. Słoiki na kremy występują w różnych wersjach. W przypadku produktu zawierającego składniki wrażliwe na działanie promieni słonecznych, stosuje się opakowania nieprzejrzyste, zabarwione lub szronione. Inną wersją są słoiki przezroczyste. Każdy z nich można dodatkowo dekorować.

Opakowania do kosmetyków – emulsje, żele, płyny 

Kosmetyki o bardziej płynnej konsystencji przechowuje się w butelkach. Do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesną technologię oraz bezpieczne tworzywa sztuczne. Są więc odporne na mechaniczne uszkodzenia i dobrze chronią zamknięte w środku produkty.

Tego typu opakowania kosmetyczne przyjmują różne kształty i najczęściej wyposażone są w mniejsze elementy: pompki, atomizery, nasadki. Pozwalają one wygodnie dozować preparaty o lżejszej konsystencji, takie jak szampon do włosów, mydło w płynie czy emulsja do opalania. Najczęściej butelki kosmetyczne wykonywane są z tworzyw sztucznych i, w zależności od rodzaju produktu, są przezroczyste lub nieprzejrzyste, zabarwione. Pojemności butelek są także zróżnicowane, najpopularniejsze to od 100 do 400 ml.

Wróć do bloga